Ако има идеален ручек, тоа се ќофтиња во сос од домати со пире од компири.

Компоненти:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 5 чешниња лук
 • 2 јајца
 • 2 кришки стар леб натопен во млеко
 • 1 лажица масло
 • сол, бибер
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 0,5 l сок од домати
 • вода доволно за да ги потопи сите ќофтиња што треба да се сварат во него
 • 1 лажица брашно

Подготовка : Кромидот се динста на малку маснотии. Потоа лебот натопете го во млеко, процедете го и додадете го во меленото месо. Во месото додадете пржениот кромид, лукот, сол и бибер, мелената пиперка и сè измешајте.

 

Advertisement

Направете мали топчиња да се пржат во маснотии. Потоа направете сос така што во маснотијата ќе додадете малку брашно, зачини, сок од варен домат. Потоа се прелива вода и се додаваат ќофтињата да се сварат на тивок оган.

Додека се варат ќофтињата, направете го пирето и послужете го топло.

Advertisement