Замастен црн дроб е честа појава кај многумина, особено кај луѓето постари од 50 години. Ако процентот на маснотии во црниот дроб е поголем од 10 проценти, тоа значи дека имате замастен црн дроб.

Во раната фаза, терапијата се сведува на промена во исхраната и начинот на живот. Замастен црн дроб во повеќето случаи нема да доведе до опасни по живот компликации, но може да предизвика бројни здравствени проблеми.

Сурутката помага при сите болести поврзани со црниот дроб, а сè што треба да направите е да пиете 0,5 до 1 литар сурутка секој ден, најмалку еден месец, со цел да го опоравите овој витален орган.

Најважно е да се елиминираат или намалат животинските масти од исхраната. Значи, маст, колбаси, сланина, масно месо, но и сирења, павлака

Advertisement

Исто така, треба да престанете да пржете храна во масло и да користите рафинирани масти. Чипс, крекери, колачи, колачиња, маргарин, мајонез, путер… цигари и алкохол дефинитивно треба да се избегнуваат што е можно поскоро.

Сувото грозје се покажа како многу хранлива храна, како и повеќето ореви, но денес ќе научите да подготвувате природен пијалок кој е многу ефикасен во спречување на болести. Суво грозје може да се консумира во неколку форми, или како придружник во вашите салати, јогурт.

Ова се делови од придобивките:

  • Тие имаат одличен извор на енергија поради нивната висока содржина на јаглени хидрати
  • Тоа е природен диуретик
  • Имаат влакна кои помагаат при варење
  • Промовираат циркулација на крвта
  • Содржат антиоксиданти кои се борат против слободните радикали

Водата со суво грозје може да биде исклучително достапен природен пијалок.

РЕЦЕПТ:

Прво измијте го сувото грозје. Потоа истурете 750 ml вода и извадете ја пред да зоврие. Сега додадете чаша суво грозје и оставете 15 минути.

Исцедете го и измијте го со чиста вода на собна температура. Ставаме суво грозје во сад кој е херметички затворен. Ставете 1 литар филтрирана вода во тенџерето. Потоа истурете ја водата во сад со грозје.

Оставете да отстои 24 часа. Во фрижидер. Може да земете вода наутро.

Во случај да сакате да го детоксицирате вашето тело, пијте го овој пијалок на празен стомак за да помогнете во чистење на вашето тело. Запомнете дека можете да користите вода од суво грозје во овошни дрвја, антиоксиданти, па дури и да додадете течност во овошни салати.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement