Сурутката се користи за сите проблеми со црниот дроб, вклучително замастен црн дроб, оштетен црн дроб поради вирусни заболувања (хепатитис, жолтица), отечен црн дроб, а особено црн дроб оптоварен со прекумерно консумирање алкохол, масна и нездрава храна. Сурутката ја промовира регенерацијата на црниот дроб. Терапијата се спроведува во подолг временски период, со консумирање на најмалку половина литар, а по можност и повеќе, сурутка секој ден.

Придонесува за регенерација, чистење и обновување на заболениот црн дроб доколку се користи постојано и редовно. Се разбира, многу е важно да се прекинат штетните дејства и диетите кои продолжуваат да го уништуваат црниот дроб како што се алкохолот, богатата со масти и преработената храна и други штетни материи.

Покрај сурутката, за проблеми со црниот дроб, пожелно е да се користи младо сирење во комбинација, најдобро за појадок на празен стомак бидејќи тогаш ефектите се најдобри.

Сурутката може да помогне и при слабеење, бидејќи содржи многу протеини кои ја зголемуваат мускулната маса и даваат чувство на ситост со мала количина на калории. Најдобрите и највредните состојки на млекото остануваат во сурутката, а тоа се витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери, кои се одговорни за градење на фини и нежни врски во мозокот.

Advertisement

Содржи и важни минерали: натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, амино киселини и протеини, а нема многу калории.

Заедничко за сите во последно време е тоа што сме под стрес. Сурутката е идеален пијалок за овој проблем. Причината е што предизвикува лачење на серотонин (хормон на задоволство) во нашиот организам, кој ќе направи да се чувствувате добро и ќе го отстрани стресот од вашето тело.

Се препорачува и за постојано чувство на замор, особено во пролет, како и за грчеви и болки во мускулите поради физички напор. Ја спречува остеопорозата, ги отстранува наслагите на забите и делува превентивно против кариес. Покрај овие придобивки, сурутката со децении се препорачува како ефикасен народен лек за луѓе кои имаат проблеми со покачени масти во крвта кои не можат да се контролираат со лекови и диета. Речиси кај сите луѓе тој целосно го регулира покачениот холестерол и триглицеридите по неколку недели редовна употреба.

Она што е особено интересно за помладите и физички активните луѓе е фактот што се користи како природен извор на аминокиселини, кои се метаболизираат во мускулното ткиво за време на вежбите за градење мускулна форма и конституција. Луѓето кои се занимаваат со вежби како бодибилдинг, аеробик и слично, подобро и побрзо ќе воспостават мускулна маса, но и ќе го обноват телото по напор. Поради оваа причина, на пазарот се почесто се појавуваат протеински прашоци на база на сурутка наменети за спортисти.

Списокот на придобивки од сурутката не завршува тука. Ако имате проблем со надуеност, неправилна столица, варење, колитис или хронично воспаление на цревата, треба редовно да пиете сурутка.

Сурутката го зајакнува имунитетот на организмот и ја зајакнува општата отпорност, поради што се наоѓа во формулите на повеќето нови спортски и имунолошки додатоци во исхраната, како и во основната формула за исхрана на бебињата. Новите западни истражувања покажаа дека сурутката игра значајна улога во заштитата, здравјето и регенерацијата на цревата, особено на дебелото црево.

Како да направам?

Сурутката е течноста што се одвојува при правењето сирење. Содржи протеини со висок процент на есенцијални амино киселини важни за развојот на мозокот.

Во народната медицина се користи за зајакнување на имунитетот, за замор и исцрпеност, корисен е за спортистите, за оние кои боледуваат од остеопороза, но и за сосема здрави луѓе.

Во сурутката ќе ги најдете најдобрите и највредните состојки на млекото , како што се витамините Е и Б, минералите и млечните шеќери, кои се одговорни за закрепнување на целиот организам, особено на мускулите. Многу лесно се прави со само две состојки.

Подготовка:

Во тавче истурете литар млеко и загрејте го на умерен оган додека не зоврие. Пред да почне да врие, промешајте го сокот од еден лимон и извадете го од шпоретот. Оставете да се излади, а талогот што го добивате е сирење со висока хранлива вредност, додека течноста што се одвоила горе е сурутка.

Процедете ја течноста и истурете ја во стаклено шише кое треба да го чувате во фрижидер до седум дена. Можете да го пиете наместо млеко, по можност на празен стомак, а може да се користи и како додаток на многу јадења.

Advertisement