Луси Милвуд (40) од Австралија родила ќерка на само 16 години. Кога нејзината ќерка родила дете во дваесеттите години, Луси станала баба на 38 години

Кога Луси Милвуд почнала да повраќа секое утро, имала само 16 години и знаела што значи утринска мачнина. Таа го запознала своето момче само 3 месеци порано на забава. Кога отишла на гинеколог, тој само ги потврдил нејзините сомнежи – била бремена.

„Јас сум некој кој секогаш на се гледа од позитивната страна. Имам навистина весела диспозиција. Кога ми кажаа дека сум бремена, се сеќавам дека бев возбудена што дознав. Не ми беше гајле да им кажам на моите родители, но тие беа прекрасни. Ми рекоа: „Што и да се случи, ние сме со тебе!

Девет месеци подоцна, Луси ја родила ќерката Мекејла.

Advertisement

„Никогаш нема да заборавам кога ми го дадоа. Таа ме погледна со тие нејзини прекрасни сини очи, а јас си помислив: „Што да правам сега?!“

Кога родила дете, Луси се преселила кај своето момче, но парот немал иднина. Луси вели дека не бил подготвен за татковство.

„Мама секогаш беше тука за нас двајца. Ми рече дека не е бебиситерка и дека морам сама да си го чувам детето. Тоа е најдобриот совет што некогаш сум го добил. Отсекогаш сум бил способен, па дури и тогаш некако жонглирав со се“.

Луси работеше на пакување семиња во магацините, а нејзината ќерка беше токму таму со неа. Сепак, иако мислеше дека се се одвива според планот, проблемите се зголемуваа. Со текот на времето и била дијагностицирана анорексија.

„Кога бев девојче се занимавав со гимнастика и секогаш бев свесна за своето тело. По породувањето останав со мал стомак, кој ме принудуваше да вежбам додека не се онесвестам и не умрам од глад. Однадвор можеби изгледав како да имам се во раце, но внатре се распаѓав.

Го измерив секој грам. Се сеќавам дека немаше да завршам ни јаболко. На пример, за ручек би купил сендвич со салата, би го фрлил лебот и би ја јадел само салатата.

Со текот на времето немала сила ниту за дете, ниту за работа, а потоа решила дека е доволно, па почнала да се грижи за своето здравје.

Како што минуваа годините, Микаела растеше. Луси се омажи и роди уште три деца: Лили, Лукас и Клои. Таа, исто така, направи бизнис од правење здрави грицки.

Покрај трите мали деца, Луси беше во загуба и кога беше во прашање Михаела. Како тинејџерка, Микаела почнала да се бори со депресија. Кога Луси видела како изгледа нејзината ќерка, решила да направи нешто. Почнала да ја носи во теретана за да можат да поминат малку време заедно.

По некое време Микаела успеала да ја надмине депресијата и почнала редовно да вежба. Се испробала и во спортско манекенство, запознала спортски тренер и се заљубила. Двојката се венчала и Мекејла останала бремена.

„Бев пресреќна кога ми кажа. Нејзината бременост беше планирана, па знаев за секој тест за бременост што го купуваше и со нетрпение го користеше. „Да станам баба на млада возраст едноставно ме импресионира бидејќи знам дека ќе имам повеќе време да поминам со моите внуци“, вели Луси.

Кога Мекејла ја родила својата ќерка, Луси имала само 38 години. Луси сега има 40 години и е среќна што е нечија баба . (stil.kurir.rs)

Advertisement