Конзервираната туна може да понуди неколку бенефиции како што се протеини и стимулирачки и здрави масти, но исто така добива лош рап поради тоа што има поголема содржина на натриум од многу други конзервирана храна, како и потенцијално доведува до изложеност на жива.

Сите знаеме дека свежата риба може да биде скапа и понекогаш бара повеќе време за подготовка. Ако го сакате вкусот на рибата, како и неговите придобивки за здравјето на срцето и мозокот, изборот на нешто како конзервирана туна може да биде логичен избор. Сепак, дали туната во конзерва е воопшто здрава?

Живата, која се наоѓа во многу различни видови риби и морски плодови, предизвикува зголемена загриженост поради ефектите што може да ги има врз нашето когнитивно здравје и менталната функција. И со сето ова конфликтно размислување за конзервирана туна, многу луѓе може да се запрашаат дали воопшто вреди да се јаде.

Има многу што треба да размислите пред да си направите сендвич со туна. Конзервираната туна е богата со корисни хранливи материи како што се протеини и омега-3 масни киселини и може да биде вкусна закуска за заситување за да ве засити помеѓу оброците.

Advertisement

Може да се конзумира како дел од главниот оброк за да ви помогне да ги постигнете дневните протеински цели. Иако некои видови имаат повисоко ниво на натриум или масти, можете да барате брендови кои имаат пониски нивоа на двете.

Така, сè додека наоѓате бренд на кој верувате дека содржи пониска содржина на натриум и маснотии, јадењето конзервирана туна неколку пати неделно може да биде совршено безбеден и здрав дел од вашата секојдневна исхрана. пренесува Кликс

Advertisement