Ова е НАЈефективната билка за главоболки и треска!

Можеби не се ни сомневате, но равнец е средство за намалување на температурата. Ова својство на билката се должи на нејзините вредни состојки (флавоноиди, танини, есенцијално масло и камфор), кои предизвикуваат обилно потење.

Ако имате настинка и треска, брзо подгответе лушпа од равнец. За подобар ефект можете да додадете и малку рендан ѓумбир. Лушпата се приготвува така што една кафена лажичка од сувата билка се натопува во чаша вода 10 минути. Бидејќи равнецот има особено горчлив вкус, добро е чајот да се заслади со лажица мед.

Неговиот ефект на намалување на температурата е зајакнат со додавање на цимет и сок од лимон. Овие состојки поволно делуваат и на болките во грлото. За да се намали температурата, равнец се комбинира со бозел (Sambucus) или нане (Mentha). Дневно треба да земате 3 чаши од медицинската лушпа.

Advertisement

Температурата почнува да опаѓа од првата шолја чај. Комбинацијата на горчливата билка со листовите малина има и ефект на намалување на температурата. Опуштете се во бања со равнец за да ја намалите температурата. Само истурете лушпа подготвена од пакет сушена билка во водата во бањата.

За да го подобрите ефектот, се препорачува да додадете две чаши крупна сол. Оваа грејна бања предизвикува обилно потење, што пак има ефект на намалување на температурата.

Advertisement