Секој од нас има различен тип на кожа и затоа различна толеранција на сончевите зраци.

Некој ќе поцрвене по неколку минути, додека некој многу брзо ќе добие „боја“. Сепак, без разлика каков тип на кожа имате, по долготрајно изложување на штетни зраци, кожата може да стане затегната, понекогаш дури и болна.

Изгорениците често се случуваат незабележливо, додека седете пиејќи кафе во кафуле, шетање покрај море или на плажа во облачен ден… Во такви случаи, добро е на кожата да нанесете благ производ кој ќе ја смири кожата, негувајте ја и пријатно ладете ја. Гостин на РТС, познатиот народен билкар Момчило Антонијевиќ објасни како можеме да направиме ефикасен спреј за после сончање од природни состојки и лековити билки.

– За сите оние кои малку претерале на сонце и поцрвенеле, постои идеален спреј кој ќе го отстрани црвенилото по половина час до еден час. Спрејот е направен од 50 милилитри вода со мирис на лаванда и исто толку вода со мирис на маточина.

Advertisement

Во него се додава малку глицерин, кој ја врзува водата за нашата кожа и го спречува нејзиното сушење. Маточината и лавандата имаат силно антивоспалително дејство на нашата кожа и се користат против изгореници и разни видови на иритации на кожата. Истурете сè во шише со спреј и испрскајте ја кожата по потемнувањето. Ако го нанесете ова растение навечер, бидејќи има благо смирувачки ефект, ќе ви помогне полесно да заспиете – советува Антонијевиќ.

Алоето е исто така честа состојка во многу производи за нега на кожата, особено за после сонце и изгореници.

– Алоето не треба да се носи на пат, туку да се бере кога ќе стигнете до море, бидејќи тоа е сочно растение кое главно расте во Медитеранот. Лековито е растение постаро од три години, како и два вида – алое вера и алое арборесценс.

Кога ќе исечеме лист, идеално би било да го завиткаме во влажна крпа и да го оставиме на темно место еден ден. Следниот ден ќе има уште многу биогени стимуланси. Кожата се отстранува од листот и одоздола има проѕирен гел кој се нанесува на кожата – објаснува народниот билкар.

Извор: Сенза

Advertisement