Домот од соништата не мора да биде луксузен. Тоа значи да се биде среќен на место што сте го поставиле само за себе. Но, некои луѓе не обрнуваат внимание на малите нешта што значат живот и не го менуваат своето мало катче со текот на годините

Ви нудиме 8 грешки при украсување на домот, што ја прави вашата куќа или стан да изгледа старомодно, непријатно и дотраено:

1. Темна дневна соба, темен мебел

Дневната соба треба да биде место каде што се собира семејството. Гарнитурата за седење треба да биде светла, удобна, полна со шарени перници.

Advertisement

Ако дневната соба е темна, неосветлена, целиот простор повеќе ќе личи на „пештера“, а помалку како среќна оаза.

2. Застарени полици од ѕид до ѕид или решетки

Дали се сеќавате на оние полици што беа направени по мерка и кои не се поместија од тоа како да ги направите? Ова се полиците што чуваат спомени, но и привлекуваат прашина. На нив има книги купени „по метар“ кои никогаш не биле прочитани и кои биле купени за да се пополни просторот.

Извади го тоа од дома. Ослободете простор и вметнете мали полици во кои ќе останат неколку ваши драги книги во кои секогаш сакате да се вратите.

3. Милји

Милјите се буквално мода од минатиот век. Нашите баби шиеја милји и украсуваа софи, фотелји, маси, завеси со нив. Сега тоа не е пожелно. Ако имате вакво нешто, веднаш извлечете го од дома. Дајте им простор на светли и весели покривки кои се удобни и убави.

4. Насликајте ги sидовите со светли или темни бои

Можеби тогаш беше добра идеја да имате дневна соба обоена во зелена боја, но и самите сфативте за каков неуспех се работи. Најдобро би било да дадете предност на пастелни и благи бои кои ќе ги освежат вашите sидови.

5. Голи жици и една сијалица

Ако само една сијалица виси на таванот или ако имате тавански светилки, тоа е голема повреда на внатрешната декорација. Искористете ги предностите на игрите на светлина. Добијте луксузен лустер, подно осветлување, осветлување под шипката или романтична светилка и разубавете си го животот.

6. Недостаток на зеленило

Имањето растенија дома стана голем тренд кај милениумците, и вистината е дека треба да сме благодарни што е така. Не само што помагаат да се исчисти воздухот во делови од вашиот дом, туку им даваат и супер трендовски зелен допир, што го прави секој агол да изгледа одлично. Свежа и модерна куќа треба да има некои растенија во неа.

7. Несовршености

Дупки во ѕидот, скршени или скршени приклучоци, прекинувачи, дамки на sидовите, недостаток на лајсни, итн. Поправете го вашиот дом. Нека се биде беспрекорно!

8. Тепих од ѕид до ѕид

Ова порано беше голем тренд, како и плакарите од ѕид до ѕид. Освен што се непрактични, овие теписи се многу тешки за чистење и затоа се крајно непожелни. Набавете шарени, весели килими кои ќе ви ја освежат дневната соба.

Advertisement