Го знаете ли тој прекрасен мирис на портокали што се шири низ вас секогаш кога ќе го излупите ова овошје?

Па, благодарение на овој трик ќе можете да уживате во оваа магична арома кога и да посакате, а во исто време ќе имате многу украсна свеќа или дури и светилка! Се што ви треба е портокал, нож и маслиново масло.

Веќе знаеме дека кората од портокал е магична, но дали знаевте дека од неа можете да направите и прекрасна ароматична свеќа? И без никаков восок и лоши испарувања, со состојки кои веројатно веќе ги имате дома.

Имено, свеќата од портокал и маслиново масло не само што е убава, украсна и миризлива, туку може да биде многу корисна и во моменти кога струјата се гаси, а немате свеќа со себе. Сè што треба да направите е да ја исечете кората од портокалот на два дела (но не го исечете целото овошје, исто како на видеото) и потоа внимателно да ја одделите кората од месото за да остане во форма на половина топка со ливче во средината.

Advertisement

Многу е важно да не го извлекувате ливчето, бидејќи без него не можете да направите свеќа, па затоа е неопходно да се одвои половината од кората што е на страната од која се гледа зелениот ливче (делот што порано беше прикачен на дрвото).

Потоа едноставно истурете го машинското масло за да го покрие самото стебло, запалете го и уживајте во миризливата свеќа! Ако сакате да одите чекор понатаму, можете да ја исечете другата половина од кората за да има поголем круг во средината, а потоа да ја преклопите над свеќата.

На овој начин ќе добиете нешто што неодоливо потсетува на светилка – погледнете и уверете се зошто видеото за овој трик доби над седум милиони прегледи.

Advertisement