Во минатото нашите предци се лекувале сами, без посета на лекар и секогаш живееле до длабока старост. Еве каква мудрост заборавивме, а ни ја оставија во доверба

Ако носот ви е затнат и лошо дишете – земете чешне лук, ставете го во вода и по еден час капнете неколку капки лук во ноздрите.

Колку е човекот постар, толку му е поважен кромидот. Течење на носот, кашлица, главоболка – измешајте лук и мед и јадете три пати на ден.

За да спречите настинка, пропржете лук на малку масло и намачкајте го на леб и јадете. Првите знаци на настинка се лечат со потопување на стапалата во зовриена вода со морска сол.

Advertisement

Остеоартритисот и грчевите во нозете се третираат со длабоки чизми . Во текот на зимата и пролетта носете топли чизми до колена и не плашете се од овие болести. Артритис, гихт и склероза – јадете лубеница што е можно повеќе. Ишијас – загрејте цигла и ставете ја до ногата каде што чувствувате ишијас. Загрејте ја ногата што е можно почесто.

Ако имате габа на нозете – одете боси по росна трева. Направете ја вашата вечера парче сирење – и нема да има расипување на забите. Едно јаболко дневно и без проблеми со холестеролот.

Младиот лук е спас за крвните садови. Маларија не може да добие човек кој спие со пелин до главата. Хемороидите поминуваат без крварење ако пиете сок од морков. Прополисот помешан со ракија лечи болести.
Во случај на запек, пијте расолница. На стапалото истријте половина лимон, па намачкајте маснотии и испуканите пети ќе останат минато.

Сокот од цвекло лечи камења во жолчката, го чисти црниот дроб. Секое утро пијте малку јаболков оцет и нема да имате проширени вени. Сокот од краставица и морков го чисти и храни секое лице.

Грипот се лечи со чај од липа. Лимонот, медот и лукот го лекуваат бронхитисот. За силно и здраво тело секој ден пијте сок од морков, цвекло и јаболко. Исчистете ги старечките дамки со лук и сок од алое. Целиот овес сварете го со малку млеко, а потоа испијте и излечете ја астмата. Пијте вода пред јадење за да останете млади долго време .
За да бидете силни и здрави, наместо лек јадете една лажичка мед.
И за на крај движете се во зима исто како и во лето и ќе бидете здрави и среќни!

Advertisement