Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, најчести се астма, бронхитис и разни форми на кашлица. Проблемите со белите дробови може да бидат предизвикани од инфекции, како и разни други состојби, алергии и, се разбира, пушење.

Ние ви носиме добро познат лек против овие проблеми, особено астма, и белодробна и срцева. Лекот беше подготвен во различни варијации од нашите баби, и според многу искуства, тие знаеја што прават.

Еве што ви треба и како да го подготвите:

– половина килограм црвен кромид
– половина килограм шеќер
– 2 лимони
– 1,5 литри вода
– 7 лажици домашен мед

Advertisement

Умерено загрејте го шеќерот во метален сад и мешајте додека да порумени, додадете го ситно исечканиот кромид, кратко пропржете и додадете ја водата. Сето заедно, така што водата врие на умерена температура додека 1/3 од водата не испари.

Потоа оставете да се излади, додадете сок од 2 исцедени лимони и мед и измешајте добро за целосно да се изедначи. Оставете да отстои, потоа процедете ја смесата (од парче кромид) и чувајте во стаклено шише.

Неопходно е да се користи 1 лажица пијалок пред секој оброк додека не се потроши целосната количина. Доколку е потребно, направете нова смеса и повторете ја постапката додека не заздрават белите дробови.

Децата пијат мали лажички пијалок пред секој оброк.

Advertisement