Дилара е Турчинка која се омажи за Александар пред неколку години, а парот живее во Босна и е во среќен брак. Таа е многу фина и весела млада жена која е исклучително активна на социјалните мрежи и често снима написи за тоа како изгледа нејзиниот живот на Балканот. Тој одлично го зборува нашиот јазик, па во него ги запишува најразновидните искуства низ кои поминува секој ден.

Дилара на Инстаграм е позната под корисничкото име @jedna.turkinja, а покрај интересните животни ситуации, хумористични видеа, културните разлики меѓу Турција и Босна, таа со задоволство споделува и практични совети и традиционални турски рецепти на својот профил.

Таа во една прилика покажа и како се прави вистинско пенесто турско кафе, а нејзиниот рецепт го пренесуваме во целост.

Ова се упатствата на Дилара: Прво измерете ја водата за една шолја, истурете ја во бокалот, а потоа додадете една кафена лажичка. Промешајте кратко, но продолжете да готвите без мешање, а кога ќе зоврие, со лажица соберете ја пената и ставете ја во подготвената шолја. Потоа повторно ставете го тенџерето на шпорет и почекајте кафето повторно да зоврие, а остатокот истурете го во шолја.

Advertisement

Ќе забележите дека постапката е сепак поинаква во однос на воспоставениот домашен начин на варење кафе и дека пиеме многу појако кафе.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ТУКА!

Advertisement