Стареењето е неизбежен процес, а со тоа и појава на сива коса во нашата коса. Тоа е нешто од што сите се плашат (покрај појавата на брчки), но за жал, не можеме да го избегнеме.

Жените кога ќе почнат да забележуваат бели влакна во косата обично веднаш посегнуваат по бои за коса во обид да ги сокријат. Меѓутоа, на овој начин ја изложуваме косата на разни видови хемикалии и така може да се нанесе поголема штета на косата, наместо да се реши проблемот.

Дали постои природно и ефикасно решение кое гарантира резултати без штетни несакани ефекти. Одговорот е да! Една едноставна храна од вашата кујна е одлична за овој проблем. Ова се компири кои можат да ви помогнат да го смените процесот на побелење и да ја вратите вашата природна боја на коса. Неговата ефикасност е потврдена дури и од Др. Ентони Уна, кој вели дека ова е најефикасното природно решение против сивата коса.

Процесот на подготовка е многу едноставен:

Advertisement

Се што треба да направите е да зготвите неколку лушпи од компир во тенџере со вода и да оставите 30 минути. После тоа оставете малку да се излади и измијте ја косата со оваа течност.

Повторете ја постапката неколку пати и наскоро ќе ги забележите резултатите. За повеќе вакви објави, не двоумете се и почесто посетувајте ја нашата страница и споделете со вашите пријатели.

Advertisement