Брза домашна крем супа полна со витамини и минерали неопходни за здраво тело подготвено да се справи со сезоната на вируси.

Нездравата исхрана го уништува нашиот дигестивен тракт , а стресот, загадувањето, лековите, разните адитиви и секако неквалитетната храна оставаат последици врз црниот дроб.

За да може вашето тело да биде подготвено да ги пречека зимските вируси и да го зајакне црниот дроб, органите за варење и , воопшто, целото тело, потребно е што почесто да му го обезбедувате највисокиот квалитет што го дава природата – зеленчукот.

Оваа крем супа без месо може да се јаде на секој оброк, дури и наутро, но обично е популарна за ручек, а добрата вест е што можете да ја замрзнете и одмрзнете кога сакате да му дадете на телото витаминска бомба.

Advertisement

Состојки:

  • 3 чаши вода
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица екстра девствено маслиново масло
  • 1 стебленце целер
  • 1 лажичка рендан корен од ѓумбир
  • 3 шолји ситно сечкана брокула а
  • половина ситно сечкан корен од анасон
  • 1 лажичка сол
  • врз една лажичка мелен пипер

Подготовка

Истурете го маслото во тенџере и загрејте го на средна топлина. Потоа додадете ситно сечкан црн кромид и рендан ѓумбир, па динстајте додека кромидот не стане проѕирен. Потоа додадете ситно сечкан лук, ситно исечкано стебленце целер, сечкана брокула, анасон и само малку сол. Оставете да се крчка уште 2-3 минути, а потоа додадете вода и сол и бибер.

Откако ќе зоврие, ставете го капакот, намалете ја топлината на минимум и оставете да се вари уште 20 минути.

После тоа, изладете го и истурете го во блендер, па добро сомелете го додека не стане кремаста супа.

Advertisement