Нутриционистката Наташа Ѓукиќ ве советува да се грижите за исхраната со воведување на храна како киви, авокадо и уште неколку други, кои ќе ја спречат надуеноста.

Многу луѓе наутро имаат рамен стомак, но повеќето ќе ви кажат дека штом „дишат воздух“, ситуацијата се менува.

Се разбира, не се работи за воздухот, но ако јадете нешто што не ви одговара, ситуацијата се менува и стомакот отекува.
За ова подетално зборуваше нутриционистката Наташа Ѓукиќ:

– Колку пати сте станале наутро и сте биле задоволни со својот изглед, но потоа во текот на денот сликата се променила – стомакот ви отекол, а телото почнало да задржува вода? Тоа не значи дека треба повеќе да работите на стомачни, туку дека треба да се грижите за исхраната – вели нутриционистот и открива неколку намирници кои можат да го спречат отокот на желудникот:

Advertisement
  • Киви
  • Авокадо
  • Аспарагус
  • Лимон
  • Ѓумбир
  • Нане
  • Тиква

Тиква
ПРЕДЛОЖЕН УТРИН НАПИВАК:

Наместо прво да посегнете по обилен појадок, можете малку да го подготвите стомакот за храна така што ќе направите брза лимонада.

Исцедете половина лимон со топла чаша вода и испијте го, стомакот ќе ви се заблагодари.

Advertisement