Вака подготвената пченка е малку покалорична, но дава и сосема нова димензија на вкус – пченката станува неверојатно мека, вкусна и сочна.

Сите сакаме варена пченка – вкусна е и лесно и брзо се подготвува, а понекогаш тоа е се што сакаме во топлите денови

Веруваме дека го готвите на добро познатиот начин – во солена вода, но можеби вреди да пробате друг начин на подготовка на пченка кој е популарен ширум Америка.

Имено, на Средниот Запад во САД, пченката најчесто се приготвува со варење во кремаста смеса од вода, млеко и путер. Вака подготвената пченка е малку покалорична, но дава и сосема нова димензија на вкус – пченката станува неверојатно мека, вкусна и сочна.

Advertisement

Имено, на Средниот Запад во САД, пченката најчесто се приготвува така што се вари во кремаста смеса од вода, млеко и путер. Вака подготвената пченка е нешто покалорична, но дава и сосема нова димензија на вкус – пченката станува неверојатно мека, вкусна и сочна.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 5 кочани млада пченка
  • 1 литар вода
  • 200 мл млеко
  • 115 гр путер
  • 1 лажичка сол

ПОДГОТОВКА:

  • Исчистете ја пченката и пресечете ја на половина.
  • Загрејте ја водата во големо тенџере.
  • Кога водата ќе зоврие, додадете млеко и путер.
  • Посолете ја смесата, па додајте ги половините од пченката. Гответе додека пченката не е готова.
Advertisement