Лекарот издвоил три причини зошто се чеша во задникот и објасни кога тоа треба да биде сигнал за загриженост.

Д-р Бланшард рече дека обично има три главни причини за чешање, а првата, рече таа, може да значи дека имате недостаток на витамин А.

Таа објасни: „Всушност можете да го проверите тоа преку вашиот лекар кој ќе направи тест на крвта што може да покаже недостаток. „Ако имате намера да започнете да земате витамин А, тогаш консултирајте се со вашиот лекар бидејќи треба да ги следите ензимите на црниот дроб. „Витаминот А може да биде многу тежок за вашиот црн дроб ако се зема предолго и во предозирање“, рече таа.

Витаминот А е важен бидејќи помага природната одбрана на вашето тело против болести и инфекции да функционира правилно. Исто така, помага при слаб вид на светлина и може да помогне во одржувањето на мукозните мембрани на кожата. Повеќето луѓе можат да го добијат она што им е потребно преку нивната исхрана, но ако треба да го зголемите внесот на витамин А, тогаш можете да се обидете да додадете сирење, масна риба, јајца и млеко во вашата рутина.

Advertisement

Друга причина зошто можеби чувствувате чешање, рече д-р Бланшар, е затоа што имате ниска киселина во желудникот. За да го тестирате ова, таа рече дека можете да направите тестови дома, како што е предизвикот со сода бикарбона или тестот за хлороводородна киселина.

Ниското ниво на киселина во желудникот може да придонесе за болести како што се металоиди, надуеност, запек и губење на косата кај жените. За да го прифатите предизвикот со сода бикарбона, прво мора да направите тест наутро пред да јадете или пиете.

ТЕСТ

Прво измешајте четвртина лажичка сода бикарбона во 120 мл вода. Испијте ја смесата и поставете го тајмерот за да видите колку треба да подригнете. Ако имате доволно стомачна киселина, тогаш ќе подригнете во рок од две до три минути – во секое време после тоа може да укаже на ниско ниво на киселина.

Таа додаде: „Можете дури и само да пробате јаболков оцет и да видите дали вашите симптоми се подобруваат. „Кога земате јаболков оцет, направете го тоа 15 минути пред јадење и разредете го во малку вода. Ова, додаде таа, би можело да ви го реши чешањето на задникот и надуеноста. Д

Д-р Бланшард рече дека третата причина зошто може да ви биде малку непријатно долу не е омилена на сите.

„Тоа е паразит. „Доколку ноќе имате чешање во задникот или ноќе се чувствувате немирно, причината за вашето чешање во задникот може да биде паразит. Накратко, тоа би значело да не се срамите од вашите симптоми и да бидете сигурни дека одите на лекар.

Advertisement