ОВА Е НАЈДОБРATA ЗАПРШКА ЗА СИТЕ ВРЕМИЊА: Домаќинките се согласуваат, брзо...

0
За да ја направите чорбата погуста, можете да растворите 1-2 лажици скроб во малку ладна вода, а потоа да ја додадете оваа смеса во...

ГО НАМАЛУВА ПРИТИСОКОТ, ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД СРЦЕВИ БОЛЕСТИ: Моќен зеленчук...

0
Зеленчукот богат со калиум е сојузник за добро здравје. Сокот од морков го намалува крвниот притисок Сокот од морков може да помогне во намалување на крвниот...

Содржи 93 отсто вода, и сите живи витамини: Овој зеленчук е...

0
Тиквичките ја подобруваат функцијата и концентрацијата на мозокот, ги смируваат нервите и ги зајакнуваат, ја поттикнуваат работата на цревата, го зајакнуваат црниот дроб и...

ЗОШТО ВО КОМПИРОТ СЕ ДОДАВА ОЦЕТ ПРЕД ПЕЧЕЊЕ: Англиските професионални готвачи...

0
Со овој трик, печените компири ќе работат сосема добро секој пат. Компирите се една од најчестите намирници во готвењето, бидејќи не само што килограм не...

ТАА НА ЛЕБОТ ДОДАДЕ ТАЈНА СОСТОЈКА И СТАНА МЕК КАКО ДУША:...

0
Додадете уште малку брашно, само да не ви се лепи за раце. Неодамна, сè повеќе луѓе се одлучуваат да направат домашен леб дома.Причините за тоа...

ГОЛЕМА ГРЕШКА ПРАВИМЕ КОГА ГО ГО ПОДГОТВУВАМЕ НАШИОТ ОМИЛЕН ПОЈАДОК: НЕ...

0
Постојат грешки што ги прават луѓето кога готват виршли кои ги прават меки и невкусни. Виршлите често се „домашна“ брза храна кон која посегнуваме кога...

НИКОГАШ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ ВАКВО СОЧНО МЕСО: Не ги валкате ни...

0
Ставете рендан кашкавал и украсете со прстени од домати. Белото месо и генерално секој дел од пилешкото се подготвува многу лесно. Не чини многу, а...

РЕЦЕПТ НА БАБА НАДА: Посен колач со ореви и јаболка!

0
Прекрасен, вкусен колач кој ништо не губи од тоа што е посен, напротив. Состојки 15 лажици топла вода 10 лажици шеќер 15 лажици 180...

Без млеко и јајца, меки како ПАМУК: Посни крофни кои се...

0
Како да направите највкусни и сочни вегански или посни домашни крофни? Ако го почитувате православниот велигденски пост или практикувате веганска исхрана, овој рецепт за посни...

Сармичка со спанаќ: Подеднакво вкусна, подготвена во ТРИ ЧЕКОРИ – Рецепт...

0
Идеален предлог за ручек доколку постите. Од кујната на баба ми доаѓа рецепт за посна сарма со спанаќ. Омиленото јадење може да се подготви и...

Последни објави

Оваа риба е НАЈЗДРАВА: Покрај тоа што го намалува крвниот притисок и има најмногу...

0
Оваа риба содржи висок процент на омега-3 масни киселини, дури двојно повеќе од лососот, што ја прави одлична за регулирање на крвниот притисок. Верувам дека...

Денеска ги пречекуваме гостите со кафе и купени бисквити, А ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ВО...

0
Се сеќавате ли на некој период од вашето најрано детство? Неделни ручеци, пристигнување на кумови, пречек на гости? Зошто тоа повеќе го нема денес? Зошто...

ЖЕНИТЕ НЕ СЕ СМЕЕЛЕ ДА МУ СЕ ПУШТААТ НА КОНЦЕРТИ!? Жељко Самарџиќ презентираше ДЕТАЛИ...

0
„Навикнат сум на аплауз, контакт со публиката! Синоќа во Херцег Нови се одржа третата вечер на фестивалот „Вага 2022“. Меѓу гостите се појави и Жељко Самарџиќ...

ИСКУСЕН ПЕКАР ГО ОТКРИ ТРИКОТ: Една состојка прави лебот и лепчињата да останат долго...

0
Тајна која нема да сакаат да ви ја откријат. Никој не сака леб и пецива „од вчера“, ниту неколку часа стари. Кога ги купуваме во...

Див костен и ракија – Моќна комбинација за проширени и болни вени

0
Пристигна есента, а со неа и сезоната на костените. Иако има стотици видови, костените се поделени на питоми и диви . Тие се питоми за...